Porady dotyczące żywienia psów i kotów Choroby zwierząt Babeszjoza u psa – objawy i przyczyny choroby, jak leczyć?

Babeszjoza u psa – objawy i przyczyny choroby, jak leczyć?Babeszjoza jest często występującą u psów chorobą odkleszczową. Jeśli więc zdarza nam się wyprowadzać naszego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy wiedzieć jak rozpoznać jej objawy. Wcześnie zdiagnozowana babeszjoza jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Nieleczona może doprowadzić natomiast do śmierci zwierzęcia.

Przyczyny i objawy choroby

Babeszjoza zagraża psom w każdym wieku, jednak najbardziej podatne są psy młode, które mają poniżej 8-go miesiąca życia. Zwiększone ryzyko zarażenia się dotyczy także psów ras: greyhound oraz pitbull. Dolegliwość ta zwana jest również piroplazmozą i zagraża naszym czworonożnym przyjaciołom nie tylko podczas sezonu letniego. Jeśli temperatura na dworze przekracza 5 stopni Celsjusza, pies może zarazić się babeszjozą. Najczęściej jednak do zakażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi psa i zostanie w nim dłużej niż dobę, choroba zostaje przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie trwania tego procesu często dochodzi do ciężkich stanów zapalnych ważnych narządów. Wynika to z walki układu immunologicznego z pierwotniakiem powodującym babeszjozę, oraz z utraty czerwonych krwinek. Pierwsze objawy choroby pojawić się mogą dopiero po około 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi objawami nie leczonej choroby mogą być takie problemy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli dodatkowo dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, zaburzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, a ostatecznie, niestety ze śmierci zwierzęcia.

choroby u psów

Diagnoza

Najskuteczniej wykryć babeszjozę poprzez wykonanie badania krwi Jeśli w rozmazie krwi znajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy mieć pewność co do rozpoznania. W niektórych przypadkach pasożyty mogą nie być od razu widoczne i konieczne jest pobranie większej ilości próbek krwi oraz wykonanie dodatkowych badań.

Babeszjoza u psa: jak leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie proste. Nie istnieje bowiem jeden lek, który z łatwością pokonałby tę chorobę. Leczenie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, leków przeciw pierwotniakom, oraz sterydów. Zdarza się także, że w wyniku utraty czerwonych krwinek niezbędna jest transfuzja krwii. Leczenie trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Najlepsze rokowania są wtedy, kiedy choroba zostanie wykryta jeszcze zanim dojdzie do poważnego ubytku czerwonych krwinek. Polecamy produkt Frontline Combo